DRK II - Wyrejestrowanie pojazdu
DRK II
Referat Komunikacji
ul. Szkolna 28
telefon: 44 732 18 17, 44 732 18 18
1. Wniosek o rejestrację – rejestrację czasową – wyrejestrowanie pojazdu – zawiadomienie o nabyciu/zbyciu pojazdu DRK I,II,III,IV,V,VI, XXXVI.
2. Załączniki:
• dowód rejestracyjny;
• tablice rejestracyjne – nie dotyczy wyrejestrowania z powodu kradzieży pojazdu;
• zaświadczenie o demontażu pojazdu wydane przez przedsiębiorcę prowadzącego stację demontażu lub równoważny dokument wydany w innym państwie – w przypadku przekazania pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów;
• zaświadczenie o przyjęciu niekompletnego pojazdu wydane przez przedsiębiorcę prowadzącego stację demontażu lub równoważny dokument wydany w innym państwie –
w przypadku przekazania pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów;
• oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań oraz zaświadczenie wydane przez właściwy organ Policji potwierdzające zgłoszenie kradzieży pojazdu albo postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży pojazdu wystawione przez właściwy organ – w przypadku kradzieży pojazdu;
• dokument potwierdzający zbycie pojazdu za granicę i stosowne oświadczenie lub kopię dokumentu potwierdzającego zarejestrowanie pojazdu za granicą – w przypadku wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę;
• dokument potwierdzający zniszczenie (kasację) pojazdu za granicą;
• dokument potwierdzający trwałą i zupełną utratę posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności.
W przypadku załatwiania spraw przez pełnomocnika – pełnomocnictwo do występowania w imieniu właściciela pojazdu.
3. Do wglądu:
• dokument tożsamości właściciela pojazdu;
• polisa OC aktualna na dzień demontażu lub wyrejestrowania.
1. Opłata skarbowa za wydanie decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu – 10 zł.
2. Opłata skarbowa za pełnomocnictwo – 17 zł. (nie pobiera się opłaty skarbowej, jeżeli pełnomocnictwo udzielone jest małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu).
3. Opłata na rzecz gminy, na realizację zadań związanych z utrzymaniem czystości i porządku
w gminach (dot. trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu).
Opłaty wnosi się w dniu złożenia wniosku w kasach Urzędu Miasta:
- Pasaż Karola Rudowskiego 10 lub
- ul. Szkolna 28
- za pomocą platformy e-płatności pod adresem: https://piotrkow.oplatyurzedowe.pl/.
Wniosek należy złożyć w Referacie Komunikacji Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego przy ul. Szkolnej 28 lub przesłać na adres:
Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego
Referat Komunikacji
97-300 Piotrków Trybunalski ul. Szkolna 28
Wniosek można złożyć również za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP (w tym usług PWPW).
Niezwłocznie.
Odwołanie od decyzji o odmowie wydania uprawnienia diagnosty, wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim, mieszczącego się przy ul. Słowackiego 19, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
Przed upływem terminu do wniesienia odwołania, strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Z dniem doręczenia Prezydentowi Miasta Piotrkowa Trybunalskiego oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna. Organ może odstąpić od uzasadnienia decyzji, gdy uwzględnia ona w całości żądanie strony.
Decyzja uwzględniająca w całości żądanie strony, staje się ostateczna. Na taką decyzję przysługuje stronie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.
Pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu.
Pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, z wyjątkiem pojazdu:
1. Odzyskanego po kradzieży.
2. Zabytkowego.
3. Mającego co najmniej 25 lat uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.
4. Ciągnika i przyczepy rolniczej.
5. Wywiezionego z kraju lub zbytego za granicą.
- art. 79 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j.: Dz.U. z 2023r., poz. 1047 ze zm.)
Załączniki
- Wniosek DRK II
(docx) 0.02mb
- Referat: Referat Komunikacji
- Kategoria: Rejestracja pojazdów
- Data publikacji: 2024-09-24
- Data modyfikacji: 2024-09-24