USC XXI - Wydanie zaświadczenia do zawarcia małżeństwa za granicą
USC XXI
Załatw sprawę:
- w urzędzie
Urząd Stanu Cywilnego
Pasaż K. Rudowskiego 10
telefon: 44 732 77 08, 44 732 77 09
1. Wniosek: USC XXI
2. Dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport).
3. Dokument potwierdzający stan cywilny przyszłego małżonka.
4. Wnioskodawca nie posiadający aktów stanu cywilnego sporządzonych w Rzeczypospolitej Polskiej, składa zagraniczny dokument stanu cywilnego lub inny dokument wydany w państwie, w którym nie jest prowadzona rejestracja stanu cywilnego, potwierdzający urodzenie, a gdy osoba pozostawała uprzednio w związku małżeńskim, potwierdzający małżeństwo, wraz z dokumentem lub adnotacją potwierdzającymi jego ustanie lub unieważnienie albo dokument stwierdzający nieistnienie małżeństwa. Dokumenty wydane w języku obcym należy składać wraz z urzędowym tłumaczeniem na język polski.
1. Opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia wynosi: 38,00 zł
2. Opłatę wnosi się w:
- kasach Urzędu Miasta,
- na rachunek bankowy Urzędu Miasta dla opłaty skarbowej. Aktualny nr rachunku na stronie www.piotrkow.pl w zakładce BIP,
- za pomocą platformy e-płatności pod adresem: https://piotrkow.oplatyurzedowe.pl/.
3. Dowód opłaty należy dołączyć do wniosku.
Wniosek należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego przy Pasażu K. Rudowskiego 10 lub przesłać na adres Urzędu:
Urząd Stanu Cywilnego
Pasaż K. Rudowskiego 10
97-300 Piotrków Trybunalski
1. Do 7 dni.
2. W przypadku konieczności przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego - do miesiąca. W sprawach szczególnie skomplikowanych - do dwóch miesięcy.
W przypadku pisma o odmowie wydania zaświadczenia Wnioskodawca może wystąpić z wnioskiem o rozstrzygnięcie do Sądu Rejonowego
w Piotrkowie Trybunalskim w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia.
Zaświadczenie jest ważne przez 6 miesięcy od daty wydania.
1. Obywatel polski, który zamierza zawrzeć związek małżeński za granicą może otrzymać zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim może zawrzeć małżeństwo. Zaświadczenie może otrzymać także cudzoziemiec, którego możność zawarcia małżeństwa jest oceniana na podstawie prawa polskiego (zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. – Prawo prywatne międzynarodowe).
2. W procesie wydania zaświadczenia, wnioskodawca składa osobiście przed wybranym kierownikiem urzędu stanu cywilnego zapewnienie, że nie wie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.
3. Tłumaczenie zagranicznego dokumentu stanu cywilnego powinno być dokonane przez - tłumacza przysięgłego wpisanego na listę prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości, - tłumacza przysięgłego uprawnionego do dokonywania tłumaczeń w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego ( EOG ) - konsula. Dokumentami tłumaczonymi przez konsula są również: dokumenty w języku obcym przetłumaczone na język polski przez tłumacza obcego państwa i poświadczone przez konsula oraz dokumenty przetłumaczone z języka rzadko występującego na język znany konsulowi, a następnie przetłumaczone przez konsula na język polski. W przypadku braku tłumacza przysięgłego języka obcego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dokument zagraniczny może zostać przetłumaczony przez konsula lub uprawnionego pracownika przedstawiciela przedstawicielstwa dyplomatycznego państwa obcego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Ustawa z dnia 28 listopada 2014r. Prawo o aktach stanu cywilnego,
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego,
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej,
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 września 2007r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej
Załączniki
- Wniosek USC XXI
(docx) 0.02mb
- Referat: Urząd Stanu Cywilnego
- Kategoria: Urząd Stanu Cywilnego
- Data publikacji: 2024-08-20
- Data modyfikacji: 2024-09-19