• AWARIA BILETERA!!! Brak możliwości rezerwacji kolejki na stronie internetowej.
  • UWAGA!!! Strona w przebudowie! Zmiany organizacyjne w Urzędzie Miasta.

IMG V - Dokonanie podziału nieruchomości

Symbol:

IMG V

Referat Geodezji, Kartografii i Katastru
ul. Szkolna 28
telefon: 44 732 76 93

1. Wypełniony wniosek. Pobierz IMG V.
Wniosek możesz też dostać w Urzędzie Miasta.
2. Załączniki do wniosku:

  • Dokument, który potwierdza, że jesteś właścicielem nieruchomości  lub oświadczenie przedstawiające aktualny stan wpisów w księdze wieczystej (wraz z numerem księgi wieczystej), lub zaświadczenie o stanie prawnym.Zaświadczenie o stanie prawnym możesz dostać w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim (Wydział Ksiąg Wieczystych).
  • 3 egzemplarze wstępnego projektu podziału nieruchomości.
  • Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która obowiązuje w dniu złożenia wniosku.
Decyzję o warunkach zabudowy możesz uzyskać w:
Pracowni Planowania Przestrzennego
ul. Farna 8, Piotrków Trybunalski.
  • Jeżeli nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków potrzebujesz pozwolenia na jej podział.
Pozwolenie możesz uzyskać w:
Delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków
ul. Farna 8, Piotrków Trybunalski.

3. Po uzyskaniu z Pracowni Planowania Przestrzennego postanowienia opiniującego pozytywnie wstępny projekt podziału i nadaniu mu klauzuli ostateczności, wnioskodawca zleca firmie geodezyjnej sporządzenie następujących dokumentów:
 protokół przyjęcia granic nieruchomości,
 wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej,
 wykaz zmian gruntowych,
 mapy z projektem podziału nieruchomości.

Dokumenty te wnioskodawca powinien dołączyć do wcześniej złożonego wniosku.

Usługa jest bezpłatna.

1. Wniosek możesz złożyć w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta:

  • Pasażu K. Rudowskiego 10,
  • ul. Szkolna 28 (wejście A, B).
2. Wniosek możesz również przesłać na adres Urzędu Miasta:

Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego
ul. Szkolna 28
97 – 300 Piotrków Trybunalski.

3. Wniosek można złożyć również za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP.

W pierwszym etapie wstępne projekty podziału przekazane zostaną do Pracowni Planowania Przestrzennego w celu wydania opinii o podziale. Termin wysłania: niezwłocznie. 
W drugim etapie, po otrzymaniu wymaganych dokumentów, wydana zostanie decyzja zatwierdzająca podział. Termin wydania decyzji: niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu miesiąca.

Na postanowienie opiniujące projekt podziału nieruchomości przysługuje zażalenie składane do Samorządowego Kolegium Odwoławczego 
w Piotrkowie Tryb. ul. Słowackiego 19, za pośrednictwem Dyrektora Pracowni Planowania Przestrzennego w Piotrkowie Tryb. w terminie 7 dni
od daty jego otrzymania.
Od decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego  w Piotrkowie Tryb. ul. Słowackiego 19 za pośrednictwem Prezydenta Miasta  Piotrkowa Tryb. w terminie 14  dni od daty jej otrzymania.

1. Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności lub współużytkowania wieczystego, podziału można dokonać na wniosek wszystkich właścicieli.

2. Jeżeli nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków potrzebujesz pozwolenia na jej podział. Decyzję wydaje Wojewódzki Konserwator Zabytków. PAMIĘTAJ: na Tobie spoczywa obowiązek dostarczenia decyzji.

3. Gdy podział nieruchomości ma nastąpić niezależnie od ustaleń planu miejscowego (na podstawie art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami), postanowienie opiniujące wydane w Pracowni Planowania Przestrzennego nie jest wymagane.  Do wniosku należy dołączyć dokumenty wymienione w pkt. 2 "załączniki do wniosku".

4. W przypadku  podziału nieruchomości, o którym mowa w art. 93 ust. 2a i art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami, we wniosku musisz podać cel dokonania podziału.

5. Jeżeli przedmiotem podziału jest nieruchomość zabudowana, a proponowany jej podział powoduje także podział budynku, granice projektowanych do wydzielenia działek gruntu powinny przebiegać wzdłuż pionowych płaszczyzn, które tworzone są przez ściany oddzielenia przeciwpożarowego na całej wysokości budynku, od fundamentu do przykrycia dachu. W budynkach, w których nie ma ścian oddzielenia przeciwpożarowego granice projektowanych do wydzielenia działek gruntu powinny przebiegać wzdłuż pionowych płaszczyzn, które tworzone są przez ściany usytuowane na całej wysokości budynku, od fundamentu do przykrycia dachu wyraźnie dzielące budynek na dwie odrębne wykorzystywane części. Zgodnie z § 4 ust. 2 nw. rozporządzenia Rady Ministrów w przypadku, o którym mowa wyżej odcinek granicy wewnątrz budynku przedstawia się na rzutach poszczególnych kondygnacji budynku, na których należy również wkreślić projektowaną granicę. Wyżej opisane rzuty winny być wykonane przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. Należy również określić, czy jest to ściana przeciwpożarowa, czy też spełnione są warunki z art. 93 ust. 3b zdanie drugie ww. ustawy. W budynkach, w których nie   ma   ścian   oddzielenia   przeciwpożarowego,   granice   projektowanych   do wydzielenia działek gruntu powinny przebiegać wzdłuż pionowych płaszczyzn, które tworzone są przez ściany usytuowane na całej wysokości budynku od fundamentu do przykrycia  dachu,  wyraźnie  dzielące  budynek  na  dwie  odrębnie  wykorzystywane części.

6. Do wniosku nie musisz  dołączać wypisu z katastru nieruchomości i kopii mapy katastralnej.

  • Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz.1990 ze zmianami).
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. z 2004 r. Nr 268, poz. 2663).

Załączniki

  1. Wniosek

    (docx) 0.02mb

  • Referat: Referat Geodezji, Kartografii i Katastru
  • Kategoria: Geodezja, kartografia, ewidencja gruntów
  • Data publikacji: 2020-10-12
  • Data modyfikacji: 2022-12-22
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
2 + 2 =
Link
2 + 2 =